Kdo vlastně jsem?

     Jmenuji se Jarda Řezáč, jsem ročník 1972. Původním vzděláním jsem elektrikář, ale šťastným řízením osudu jsem si roku ´93 přičichl ke kůži a dva roky na to jsem dal elektrice definitivní sbohem a nastoupil do sedlářské dílny k učení a výrobě. Po 4 roky jsem byl u moderního westernového sedlářství, ale má záliba a obdiv ke starému, opravdu poctivému řemeslu mne dovedly k německým druhoválečným militáriím. Jejich opravám a výrobě replik se věnuji dodnes. Bohužel příliv nekvalitních, i když laciných replik (z Polska, Indie apod.) se podepisuje i na odbytu mých výrobků. To byl také důvod, proč jsem počátkem roku 2007 začal s výrobou prvních replik výstroje K.u K. armády.

Má práce

     První replikou byla (na žádost přátel z KVH) Rakousko-Uherská malá polní – brotsack. Následovala pouzdra pro R.U. revolver Rast Gasser 1898, úchvatný revolver Gasser 1870 a patrontaška k němu. Lákají mne též náhradní a netypické materiály používané v průběhu První světové války, proto jsem vyvzoroval ersatz závěsníky k bodáku Mannlicher a náhradní pouzdro k revolveru Rast Gasser 1898. Časem bych chtěl nashromáždit dostatek podkladů pro výrobu replik většiny zbraňových pouzder (např. pro  Frommer Stop, Roth Steyr 12), příslušenství a výstojních součástí.

Mé zdroje informací

     Před zahájením vzorování každé nové repliky sháním dostatek informací – ideální kombinací je dobová dokumentace (příslušný výstrojní předpis), zapůjčený originální kus a kvalitní fotografie případných dalších variant. Měl jsem to štěstí, že díky přátelům sběratelům jsem si mohl drtivou většinu originálů zapůjčit. K dispozici jsem měl dvě varianty pouzder pro revolver Rasst Gasser 1898, kavaleristické pouzdro pro revolver Gasser 1870, ersazt závěsník pro bodák Mannlicher, patrontašku ke Gasser 1870, řemení k polní láhvi, malou polní ( brotsack) ve třech exemplářích, policejní variantu pouzdra k ČS pistoli ČZ vz.27 atd.

K dispozici mám např. K.u K. výstrojní předpisy Adjustierungsvorschrift 1907 a 1910.

Pracovní postupy

     Během četných oprav originálů se setkávám s různými dobovými postupy a technikami, které následně používám při výrobě replik. Použité materiály vybírám, aby co nejvíce odpovídaly předlohám (síla, barva, povrchová úprava, tkaniny atd.). Většinu kovových částí (zapínací kuželky a systémy, háčky atd.) si nechávám vyrábět na zakázku. Strojové šití používám výlučně na místech, která tak byla šita i na originálech, v ostatních případech se jedná o šití ruční.

Věřím, že s kvalitou mých výrobků budete spokojeni.

Comments are closed.